Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

“Sakıncasız”, Ugur Mumcu’nun Dogum Günün’nde Ayvalık’ta

   Uğur Mumcu’nun 29 yıl önce yazdığı tiyatro oyunu ‘Sakıncasız’, 22 Ağustos 2013 Perşembe günü saat 21.00’de Ayvalıklı seyircilerle buluşuyor. Fotoğraf sergisi ve kitap satışının da yapılacağı gece, Amfi Tiyatro’da gerçekleşecek.
    (UMAG)’ın katkılarıyla Belediyesi’nin düzenlenlediği, “Sakıncasız” isimli tiyatro oyunu, Uğur Mumcu’nun 71. doğum gününde  Ayvalıklılar için ücretsiz olarak sahnelenecek.
   Besleme basını konu alan ve yerden yere vuran oyun, son yılların en politik oyunu olma özelliği taşıyor. Günümüz medyasının halk ile bağlantısının sorgulandığı oyun, bugün yandaş-yoldaş medya tartışmalarının gölgesinde günümüz medyasının halkın gözü-kulağı-sesi olup olmadığını ele alıyor. Tolga Çiftçi’nin yönetmenliğini, Ceyda Yüceer’in dekor düzenlemesini yaptığı Sakıncasız oyunu, Meydan Sahnesi oyuncuları tarafından sahneleniyor.
“Sakıncasız” ilk olarak 1984 yılında Aytunç Altındağ yapımcılığında Rana Cabbar – Mehmet Keskinoğlu ekibi ile İstanbul’da sahnelenme fırsatı buldu. 12 Eylül ikliminin suskunluğu ve tedirginliğiyle, yaratılan “demokrasicilik oyunu ortamında” baskılara dayanamadı. 10 oyundan sonra perdelerini kapatan “Sakıncasız”, Türkiye Cumhuriyetin tarihinin çok önemli dönemeç noktasında 2011’de yeniden sahnelere taşındı.
Uğur Mumcu bu oyunu niçin yazdığını şu sözleriyle açıklıyor:
“Güncel olay, basındır. Basının, holdingler elinde aldığı yeni biçim ve özüdür. Güncel olay, her gün çevremizde gördüğümüz döneklerdir. Siyasi olay, (Alaturka Burjuvazi) üreten siyasal liberalizmden yoksun bir ekonomik modelin içler acısı görüntüsüdür. ‘Sakıncasız’ oyunun bir sakıncası vardı; bu da oyunda sergilenen Güven İnan kişiliğinin birçok gizli ya da açık döneğin iç dünyasında yarattığı kaçınılmaz tedirginliklerdi. Oyunu niçin mi yazdım? Döneklerin bilinçaltındaki birtakım inançlara fener alayları düzenleyip, holding basınını bu curcuna içinde tanıtmak için… Boşa zahmet ettiğimi hiç sanmıyorum!…”

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.