Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Despotun Evi

& Papazın Evi

despotunevicundanet-5

     Uzak Kıyılardan bile kendini gösteren ve Adasını denizden ilk girişte bütün ihtişamı ile karşılayan, bu haliyle bile Cunda Adasının güçlü geçmişini sunar. Osmanlı’nın ’lı Ortadoksu’ndan kalma Cundadaki Osmanlı Dönemi Despot Evinin tarihi söyledir ;

      Sahildeki binayı inşa ettiren despot, Yunanistan’ın devlet olduğu gün Rum halkının sevinçten verdiği bağışlardan çok para kazandı. Ve o paraları doğum yeri olan Yunda’ya () getirdi. Getirmiş olduğu paraların bir kısmıyla sahildeki binayı inşa ettirdi.
sarımsak taşından 1862 yılında inşa edilmiştir. Despot, gelirken yanında getirmiş olduğu paralarla rahat bir yaşam sürdü. 1877 yılının ocak ayında baskın yapan hırsızlar Despot’u öldürdüler. Bir rivayete göre evde buldukları altın gümüş kupalarla 15.000 Osmanlı lirasını da alarak kaçtılar.

     Görkemli yapıyı Osmanlı Devleti satın aldıktan sonra ilk olarak  hem ilkokul hem de öksüz yurdu olarak kullanmaya başladılar.1980 yılında Öksüz yurdu yeni binasına taşınınca Despot Evi kullanılmamaya başlandı. Kapılar kapatılmış olmasına rağmen yangın merdiveninin kaldırılmamış olması çocukların ve hırsızların içeriye girerek tahrip etmelerine yol açmıştır.

 

 Bugünkü Hali

 

 Geçmişteki Hali

 

 

Harita Üzerindeki Yeri


Daha Büyük Görüntüle

1 Comment

  • Cunda adasının tam girişine olan yapı insanın içini burkuyor ama gerçekten şahane bir yapı. umarım en kısa zamanda restorasyona uğrar… fotoğrafları mütiş

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.