Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Türkiye’nin en Egeli adası: Cunda

Türkiye’nin en Egeli adası:

 

Cunda veya kimsenin kullanmayı sevmediği resmi adıyla Alibey Adası, Türkiye’nin açık ara en “Egeli” adası. ’ın hemen karşısında. Sonradan yapılan kara bağlantısı sayesinde araçla gitmek mümkün ama unutmayın en güzeli merkezden küçük teknelerle ulaşmak. Güzelliği, bozulmamış Rum mimarisinden geliyor. Çocukluğumda Cunda sokaklarını dolaşırken terk edilmiş, sessiz evleri gördüğümde içim cızlardı. Neyse ki son yıllarda çok hızlı bir kentsel dönüşüm geçiriyor. Binalar zevkli restorasyonlardan geçip çok güzel yazlık evlere veya küçük otellere dönüşüyor. Mübadeleden 80-90 yıl sonra yepyeni bir Cunda hayatı şekilleniyor. Yıllarca Cunda’nın sadece sahili hareketliydi. Şimdi hareket içerilere de kayıyor.

Cunda’nın en güzel tarafı kışın da hayat dolu olması. Lokantaların en az yarısı açık. Otellerin ise hemen hepsi. Daha güzeli esas balık mevsimi kışın! En güzel balıklar en lezzetli halleriyle kışın geliyorlar Ayvalık taraflarına. Dahası ’nın en meşhur “besin kaynağı” olan “otlar”ın mevsimi de kış. Hepsi tazecik tazecik şimdi toplanıyor. O nedenle güneşli bir hafta sonu, güzel bir yemek istiyorsanız aracınıza atlayıp Cunda’ya gitmenizi şiddetle tavsiye ederim.

 

Mutlu Tönbekici

2 Comments

  • gittim çok güzel yerler.. buram buram tarih kokan , nostaji , temiz havası ile mutluluk veren yer. güzel plajlar , güzel kumsal ve deniz. bence herkesin gitmesi gereken yer…

  • Site çok başarılı bir tasarıma sahip. Cunda Adası’yla ilgili merak ettiğim bütün soruların cevabını buldum ve yazıları keyifle okudum. En kısa zamanda bu adayı ziyarete geleceğim:)

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.